Сказ - це гостре інфекційне захворювання теплокровних тварин і людей, яке проходить з ураженням центральної нер­вової системи і неминуче закінчується смертю.

Джерелом інфекції є хворі тварини, головним чином со­баки і кішки. Резервуаром збереження вірусу у природі є дикі тварини, особливо вовки та лисиці. Крім диких тварин, собак і котів сказ можуть передавати інші домашні тварини: коні, велика рогата худоба, домашні птахи, а також щурі та миші. Свійські тварини та люди заражаються на сказ від диких м'я­соїдних тварин: лисиць, борсуків, єнотів, куниць, тхорів, ласк, вовків. Небезпечні укуси кажанами.

Інфекція потрапляє до організму людини зі слиною хворої тварини при укусі, або під час поранення при обробці убитої тварини. Зараження також можливе, коли слина хворої люди­ни або тварини потрапить на слизові оболонки очей, рота, носа та на шкіру з мікротравмами, а також при контакті з будь-яким предметом чи одягом забрудненим слиною хворої тварини.

Найбільшу небезпеку викликають бездомні собаки та коти, а серед диких тварин лисиці та вовки, які під час захворювання не бояться людину, з'являються у населених пунктах, втрачають обережність.

Хвора тварина вкрай неспокійна, ляклива, часто ховаєть­ся у тінь, відмовляється від їжі і, навпаки, їсть неїстівні пред­мети (ганчірки, каміння і т.п.), з'являється агресивність (соба­ки безпричинно нападають на людей). Хворі тварини не п'ють воду через спазм в стравоході. Гавкання собаки стає захри­плим і з відкритої пащі рясно стікає слина.

У людини інкубаційний (прихований) період сказу, як правило, триває 1 -3 місяці, але може варіюватися від од­ного тижня до року.

У хворого спершу виникає депресія, неспокійний сон з три­вожними і тяжкими сновидіннями, з'являється лихоманка, незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипуван­ня чи печіння у місці пошкодження, утруднення при дихан­ні і ковтанні. При спробах пити виникають болючі судоми.

Хворий збуджений, виникають галюцинації, марення. Потім розвиваються паралічі і настає смерть.

Після появи симптомів - захворювання практично завжди закінчується летально.

Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна) негайно зверніться до лікаря! Не треба чекати симптомів!

Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпину, а це - пряма загроза заразитися.

Негайно та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом.

Ця проста процедура має важливе значення і може вряту­вати життя.

Дезинфікуйте рану, використовуючи антисептичний за­сіб на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе).

Після цього неодмінно зверніться до свого сімейного лікаря по медичну допомогу!

Якщо тварина домашня, попросіть власника надати доку­менти, що підтверджують її щеплення.

Якщо немає впевненості в тому, що тварина була здоро­вою, вам обов'язково мають зробити щеплення вакциною, яка є в усіх областях України.

Обов'язковому щепленню підлягають люди:

  • яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини без­посередньо або через одяг навіть за найменших ушкод­жень шкіри;
  • покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без пі­дозри на сказ);
  • подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі за­бризкування подряпин слиною таких тварин, потраплян­ня 'її на слизові оболонки;
  • які зазнали будь-якого мікропошкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним ма­теріалом або транспортування трупів тварин для до­слідження.
  • Курс профілактичної імунізації призначають людям, які про­фесійно пов'язані з ризиком зараження.
  • Якщо є можливість - зверніться до ветеринарної служ­би з твариною, яка вас вкусила.
  • Там проведуть дослідження цієї тварини. За можливості тварину треба помістити під карантин на 10 днів для нагляду. Профілактичне лікування можна перервати, якщо буде під­тверджено, що тварина не заражена сказом. Якщо тварину не­можливо знайти та протестувати, необхідно провести повний профілактичний курс профілактичних щеплень.
  • Завжди вакцинуйте від сказу домашніх тварин!
  • Це стосується як собак, так і котів.

Запам'ятайте!

Сказ завжди смертельний.

Не зволікайте зі зверненням до медичного закладу!

 Тільки  своєчасна та  правильна допомога дає 100% шанс врятуватися.

За матеріалами завідувачки  відділу
Центру здоров'я
ВОСКДРЗН І. Загайкевич
підготував лікар ЗПСЛ В. Гусляков