1 квітня 2020 р. стартувала перша в Україні Програма медичних гарантій — перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Договори з Національною службою здоров’я (НСЗУ) на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій станом на цю дату підписали 1524 заклади спеціалізованої медичної допомоги, з них 50 приватних. Це 90% закладів, які подали свої пропозиції НСЗУ. Ще 138 проєктів договорів очікують на підписання.

Таким чином, практично всі комунальні медичні заклади (районні, міські, обласні лікарні) країни увійшли в реформу і будуть отримувати кошти за договором з НСЗУ.  Гроші підуть за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади. Загалом проєкти договорів отримали 1662 надавачі спеціалізованої медичної допомоги.

Найбільше договорів підписали у таких областях:

  • Харківська — 132;
  • Дніпропетровська — 110;
  • Львівська — 102.

Є відмови у підписанні: 3 — оскільки заклад не автономізований, 20 — відсутня ліцензія на медичну практику, 9 закладів — оскільки подали неправильні статистичні дані.

У більшості регіонів заклади подали пропозиції та отримали проєкт договору на всі 26 пакетів медичної допомоги. Отже, ця допомога буде доступною для громадян.

Збільшення обсягів фінансування

Відтепер лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, які вибиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Приблизно у 40% медзакладів збільшився бюджет порівняно з минулорічним державним та місцевим фінансуванням. Загалом у 67% закладів бюджет за Програмою медичних гарантій більший за фінансування внаслідок медичної субвенції.

На забезпечення Програми медичних гарантій виділено 70,4 млрд грн. Приблизно 18,7 млрд грн отримає первинна ланка, всі заклади якої (понад 1500) переуклали договори з НСЗУ. Також підписані контракти з усіма центрами екстреної медичної допомоги (в Україні їх 25), на оплату їхніх послуг передбачено приблизно 4,7 млрд грн.

Загалом Програма медичних гарантій порівняно з медичною субвенцією збільшує фінансування на цілий ряд медичних послуг — гемодіаліз, лікування інсульту та інфаркту, надання акушерської та неонатальної допомоги, онкологічне лікування. Вперше виділені окремі кошти на паліатив (мобільний та стаціонарний) та медичну реабілітацію.

Про програму медичних гарантій

Програма медичних гарантій — це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Скористатися ним може кожен громадянин України, а також особи, прирівняні до громадянства.

Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати направлення від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або лікуючого лікаря.

Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації.

НСЗУ має договір із практично усіма комунальними медичними закладами, які надають весь спектр медичної допомоги. Пацієнт з 1 квітня 2020 р. отримує перелік гарантованих медичних послуг і вільний вибір лікаря не лише на первинці, а й для спеціалізованої допомоги. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися. Критерієм вибору місця надання послуги буде наявність медичного обладнання, якість надання послуги та комфорт. НСЗУ заплатить тому медичному закладу, якого вибере пацієнт.

Запровадження Програми медичних гарантій — великий крок України до універсального медичного покриття, коли кожен громадянин зможе реалізувати своє право на якісну, безпечну та доступну медичну допомогу від держави.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами nszu.gov.ua