Час діяти! Виявити, лікувати всіх, ліквідувати ТБ

Щороку 24 березня ми відзначаємо Всесвітній день боротьби з туберкульозом, покликаний підвищити обізнаність громадськості про згубні наслідки туберкульозу для здоров'я, суспільства і економіки та активізувати зусилля по боротьбі з глобальною туберкульозною епідемією. В цей день, в 1882 р д-р Роберт Кох оголосив про те, що йому вдалося відкрити бактерію, що викликає туберкульоз, завдяки чому стала можлива розробка методів діагностики і лікування цього захворювання.

Туберкульоз, як і раніше є провідною причиною смертності від інфекційних хвороб в світі. Кожен день від цієї хвороби помирає майже 4 500 осіб, а майже 30 000 осіб захворюють нею. Згідно з оцінками, з 2000 р завдяки глобальним зусиллям по боротьбі з туберкульозом було врятовано 54 мільйони життів, а показник смертності від туберкульозу скоротився на 42%. У вересні 2018 р прагнучи прискорити протидію туберкульозу та досягнення цільових показників в країнах, глави держав провели першу в історії Нараду високого рівня ООН, на якій вони взяли на себе масштабні зобов'язання по ліквідації туберкульозу.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом 2019 р проходить під гаслом «Час діяти», що нагадує про необхідність якомога швидше виконати зобов'язання світових лідерів в наступних областях:

 • розширення доступу до профілактики та лікування;
 • забезпечення достатнього і стабільного фінансування, в тому числі для наукових досліджень;
 • сприяння припиненню стигматизації та дискримінації;
 • розширення протитуберкульозної діяльності на принципах справедливості, дотримання прав людини і врахування потреб людей.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) спільно з Глобальним фондом і Партнерством «Зупинити туберкульоз» почала ініціативу "Find. Treat. All. #EndTB" («Виявити, лікувати всіх, #ліквідувати ТБ»), покликану прискорити заходи по боротьбі з туберкульозом і забезпечити доступ до допомоги в рамках загального курсу ВООЗ на досягнення загального охоплення послугами охорони здоров'я.

У цей Всесвітній день боротьби з туберкульозом ВООЗ закликає уряди, спільноти, порушені проблемою туберкульозу, організації громадянського суспільства, установи охорони здоров'я та національних і міжнародних партнерів об'єднати сили під девізом «Виявити, лікувати всіх, #ліквідувати ТБ», з тдля того щоб ніхто не був залишений без уваги.

ОСНОВНІ ФАКТИ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ

 • Туберкульоз (ТБ) є однією з 10 провідних причин смерті в світі.
 • У 2017 році на туберкульоз захворіли 10 мільйонів чоловік, і 1,6 мільйона чоловік (в тому числі 0,3 мільйона чоловік з ВІЛ) померли від цієї хвороби.
 • За оцінками, в 2017 році 1 мільйон дітей захворіли на туберкульоз, та 230 000 дітей померли від нього (включаючи дітей з ВІЛ-асоційованим туберкульозом).
 • Туберкульоз - головна причина смертності ВІЛ-позитивних людей.
 • Як і раніше туберкульоз з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) становить кризу в галузі суспільної охорони здоров'я. За оцінками ВООЗ, сталося 558 000 нових випадків туберкульозу з стійкістю до рифампіцину - найефективнішого препарату першої лінії.
 • У глобальному масштабі захворюваність на туберкульоз знижується приблизно на 2% в рік. Для досягнення контрольних показників на 2020 р. передбачених Стратегією по ліквідації туберкульозу, ці темпи зниження необхідно прискорити до 4-5% на рік.
 • За оцінками, за період з 2000 по 2017 р. завдяки діагностиці та лікуванню туберкульозу було врятовано 54 мільйони людських життів.
 • Одне із завдань в галузі охорони здоров'я в рамках Цілей в галузі сталого розвитку полягає в тому, щоб до 2030 року покінчити з епідемією туберкульозу.

В Україні помітно знижуються показники захворюваності на туберкульоз.

Зокрема, кількість нових випадків та рецидивів ТБ у 2018 р. зменшилася на 13,9%, порівняно з 2014 р. (26 321 проти 30 568 відповідно). У розрахунку на 100 000 населення показник захворюваності (нові випадки + рецидиви) знизився на 12,5% (з 71,2 у 2014 р. до 62,3 у 2018 р.).

Порівняно з 2016 р., темпи зниження захворюваності 2018 р. становили 7,8%, або 2 479 осіб, а 2017 р. — 5,5%.

Захворюваність на туберкульоз серед дітей (0-17 років) у 2018 р. збільшилася, порівняно з 2014 р., на 2,9%. У 2014 р. показник захворюваності становив 10,1 на 100 000 населення, а 2018 р. — 10,4 на 100 000, або 770 та 788 в абсолютних числах відповідно. Порівняно з 2013 р., у 2014 р. рівень захворюваності дітей на ТБ знизився на 15,1% (відповідно 11,9 і 10,1 на 100 000 населення, або 948 і 770 в абсолютних числах).

Захворюваність на туберкульоз у поєднанні з ВІЛ/СНІДом у 2014-2018 рр. зменшилася майже на 10% (з 12,1 до 10,9 на 100 000 населення).

Динаміка смертності від ТБ має стабільну тенденцію до зниження. У 2017 р., порівняно з 2014 р., цей показник зменшився на 1 505 випадків — з 5 240 до 3 735, або на 27,9% у розрахунку на 100 000 населення (з 12,2 до 8,8).

Знижуються показники смертності й серед пацієнтів з ко-інфекцією ТБ/ВІЛ:

з 1 994 у 2014 р. до 1 663 у 2017 р. (на 331 випадок), або на 15,2% у розрахунку на 100 000 населення (з 4,6 до 3,9).

Смертність від туберкульозу дітей (0-17 років) залишається низькою: 2017 р. зафіксовано дев’ять летальних випадків (0,12 на 100 000 населення), а 2014 р. — сім (0,09 на 100 000).

З 2020 р. передбачено зміни у фінансуванні протитуберкульозної медичної допомоги. Більшість цих послуг буде профінансовано з програми медичних гарантій, зокрема, амбулаторне лікування хворих на туберкульоз (передбачено пілотування в 2019 р.) та стаціонарна допомога (виключно за умови показань для госпіталізації). Окремо, з програми «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями», буде профінансовано профілактичні заходи.

Збудником туберкульозу є бактерія (Mycobacterium tuberculosis), яка

найчастіше уражає легені. Туберкульоз виліковний і його можна попередити.

Туберкульоз поширюється від людини до людини через повітря. При кашлі, чханні або відхаркуванні люди з легеневим туберкульозом виділяють в повітря бактерії туберкульозу. Для інфікування людині достатньо вдихнути лише незначну кількість таких бактерій.

Біля однієї чверті населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли цією хворобою і не можуть її передавати.

Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 5-15%. Однак люди з ослабленою імунною системою, такі як ВІЛ-позитивні, такі, що погано харчуються, що вживають тютюн або з діабетом піддаються набагато більш високому ризику захворювання.

Коли у людини розвивається активна форма туберкульозу, симптоми (кашель, лихоманка, нічний піт, втрата ваги і ін.) можуть бути незначними протягом багатьох місяців. Це може призводити до пізнього звернення за медичною допомогою і передачі бактерій іншим людям. За рік хворий на туберкульоз, може інфікувати до 10­15 інших людей, з якими він має тісні контакти. Без належного лікування в середньому 45% ВІЛ-негативних людей з туберкульозом і майже всі ВІЛ-позитивні люди з туберкульозом помруть.

Хто найбільше ризикує захворіти?

Туберкульоз вражає переважно дорослих людей в їх найпродуктивніші роки. Однак ризику піддаються всі вікові групи. Понад 95% випадків захворювання і смерті відбувається в країнах, що розвиваються.

У людей, інфікованих ВІЛ, ймовірність розвитку активної форми туберкульозу зростає у 20-30 разів. Більш високому ризику розвитку активного туберкульозу піддаються також люди, які страждають від інших захворювань, що ослаблюють імунну систему.

У 2017 році 1 мільйон дітей (0-14 років) захворіли на туберкульоз і 230 000

дітей (включаючи дітей з ВІЛ-асоційованим туберкульозом) померли від цієї хвороби.

Вживання тютюну значно підвищує ризик захворювання на туберкульоз і смерті від нього. 7,9% випадків захворювання на туберкульоз у світі пов'язане з курінням.

Симптоми і діагностика

Загальними симптомами активного легеневого туберкульозу є кашель іноді з мокротою і кров'ю, біль у грудях, слабкість, втрата ваги, лихоманка і нічний піт. Для діагностики туберкульозу багато країн досі покладаються на метод, що давно використовується - мікроскопія мазка мокротиння. Спеціально підготовлені лаборанти досліджують мазки мокротиння під мікроскопом з метою виявлення туберкульозних бактерій. Мікроскопія дозволяє виявити лише половину випадків туберкульозу і не дає змоги виявляти стійкість до лікарських препаратів. Xpert MTB/Rif

Використання експрес-тесту Xpert MTB / RIF® широко використовується починаючи з 2010 року, коли ВООЗ вперше рекомендувала його застосування. За допомогою тесту одночасно виявляються туберкульоз і стійкість до рифампіцину - найбільш важливого протитуберкульозного препарату. Діагноз може бути встановлену протягом двох годин, і в даний час цей тест рекомендується ВООЗ в якості початкового діагностичного тесту для всіх людей з ознаками і симптомами туберкульозу.

Лікування

Туберкульоз можна лікувати і вилікувати. У разі активної, чутливої до ліків форми хвороби проводиться стандартний шестимісячний курс лікування чотирма протимікробними препаратами при забезпеченні пацієнта інформацією, спостереженням і підтримкою з боку працівника охорони здоров'я або добровільного помічника, який пройшов спеціальну підготовку.

Без такого спостереження і підтримки можуть виникати складнощі в дотриманні медичних приписів щодо лікування, і хвороба може поширюватися далі. Переважна більшість випадків туберкульозу можна виліковувати за умови належного забезпечення і прийому ліків.

За оцінками, 54 мільйони людських життів було врятовано з 2000 по 2017 рік завдяки діагностиці та лікуванню туберкульозу.

Що таке мультирезистентний туберкульоз?

Протитуберкульозні засоби використовуються протягом цілого ряду десятиліть.

У кожній країні, де проводяться дослідження, зареєстровані штами, стійкі до одного або декількох препаратів. Лікарська стійкість виникає при неналежному застосуванні протитуберкульозних препаратів, їх неправильному призначенні, поганій якості ліків або достроковому припиненні лікування пацієнтами.

Резистентними формами частіше хворіють люди, які:

 • не приймають протитуберкульозні препарати регулярно;
 • не приймають всі препарати,які рекомендував лікар;
 • у яких розвинувся повторно туберкульоз, після прийняття протитуберкульозних препаратів у минулому;
 • мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу.

Мультирезистентний туберкульоз або МР ТБ є формою туберкульозу, що резистентна до щонайменше двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. Цими препаратами є ізоніазид та рифампіцин. Це означає, що ці антибіотики не будуть ефективно діяти та вбивати бактерію.

МР-ТБ можна лікувати і виліковувати, використовуючи препарати другої лінії. Однак такі варіанти лікування обмежені і вимагають проведення екстенсивної хіміотерапії (лікування тривалістю до двох років) препаратами, які відрізняються високою вартістю і токсичністю.

У деяких випадках може розвиватися більш серйозна лікарська стійкість. Такий туберкульоз є більш важкою формою МР-ТБ, що викликається бактеріями, що не реагують на найефективніші протитуберкульозні препарати другої лінії, при якій у пацієнтів часто не залишається ніяких подальших варіантів лікування.

В даний час в усьому світі успіх лікування МР-ТБ досягається у 55% пацієнтів. У 2016 році ВООЗ схвалила використання короткої стандартизованої схеми лікування для пацієнтів з МР-ТБ, які не інфіковані штамами, стійкими до протитуберкульозних препаратів другої лінії. Лікування проводиться протягом 9-12 місяців і коштує набагато менше традиційного курсу, який може тривати до двох років. Однак пацієнти зі стійкістю до протитуберкульозних препаратів другої лінії не можуть використовувати дану схему і потребують більш тривалих курсах лікування, які можуть додатково включати прийом одного з нових препаратів (бедаквіліна і деламаніда).

У липні 2018 р незалежна група експертів, скликана ВООЗ, проаналізувала останні фактичні дані про лікування лікарсько-стійкого ТБ. ВООЗ випустила оперативне повідомлення про основні зміни в рекомендаціях по лікуванню ТБ із множинною лікарською стійкістю, за яким в кінці цього року піде випуск оновлених і узагальнених керівних принципів.

Новий етап протидії ТБ на глобальному рівні розпочато у травні 2014 р.:

Всесвітня асамблея охорони здоров’я (Женева, Швейцарія) ухвалила Глобальну стратегію «Покласти край ТБ» на період 2016-2035 рр., що відповідає завданням Цілей сталого розвитку до 2030 року, прийнятим Організацією Об’єднаних Націй.

Г оловним завданням у рамках реалізації нової Глобальної стратегії ВООЗ із протидії ТБ до 2035 року є звільнення світу від ТБ із досягненням нульового рівня захворюваності, смертності, а жодна із постраждалих сімей не повинна мати катастрофічних витрат, пов’язаних із ТБ (тобто коли родина витрачає більше половини сімейного бюджету на лікування хворого члена родини).

Цільовими показниками для досягнення мети в рамках нової Стратегії є зменшення рівня захворюваності на ТБ нижче десяти випадків на 100 000 населення, зменшення кількості смертей від ТБ на 95% (порівняно з 2015 р.) і показника захворюваності на ТБ на 90% (порівняно з 2015 р.).

Стратегію «Покласти край ТБ» реалізовуватимуть поетапно.

Перший етап - оптимальне використання вже наявних і нових лікарських засобів, забезпечення загального доступу населення до послуг з охорони здоров’я та соціальний захист. Його реалізація дасть змогу до 2020 р. досягнути зниження рівня захворюваності на ТБ в середньому на 10% щороку. З 2014 до 2015 р. темпи зниження захворюваності ТБ склали в усьому світі лише 1,5%, а це означає, що з такими темпами досягнення мети потребуватиме десятиліть, а не 15 років, передбачених Ціллю сталого розвитку. Щоб досягти перших проміжних результатів Стратегії ВООЗ, темпи зниження мають зрости до 2020 р. до 4-5% на рік.

Другий етап - запровадження нових засобів профілактики, лікування та діагностики у безпосередній близькості до місця надання медичної допомоги, зокрема на первинному рівні. Завдяки цьому до 2025 р. рівень захворюваності знижуватиметься в середньому на 17% щороку.

Політична воля держави, інтегрована і орієнтована на пацієнта протитуберкульозна допомога, інтенсифікація досліджень та інновації - як третій етап реалізації стратегії - допоможуть досягнути кінцевої мети стратегії до 2035 р. - покінчити із глобальною епідемією туберкульозу в світі.

Хоча кількість випадків смерті від ТБ і показники захворюваності продовжують знижуватися в усьому світі, туберкульоз і досі є однією з пріоритетних проблем громадського здоров’я.

Додаткові матеріали:

 • Профілактика туберкульозу (Відкрити);
 • Вакцинація проти туберкульозу (Відкрити);
 • Вакцинація проти туберкульозу (інфографіка) (Відкрити)
 • Що робити, якщо хворий на туберкульоз у вашій родині (Відкрити)