Грип є найбільш поширеним та соціально-небезпечним захворюванням в усіх державах світу.

  Протягом епідсезону 2017-2018 років на грип та ГРВІ перехворіло 256 261 осіб, що становило 15,9 % від населення області, в тому числі 165 078 дітей віком до 17 років (64,4%). В Немирівській ОТГ перехворіло 1898 осіб, що становило 12,3% від населення ОТГ, в тому числі 1124 дитини віком до 17років (46,6%).

  Епідемічний сезон характеризувався середньою інтенсивністю, під час якого було зареєстровано перевищення епідемічних порогових рівнів на 6 тижні 2018 року.

  В минулому епідемічному сезоні серед населення області здебільшого циркулювали віруси грипу типу В, грипу типу А, парагрипу та аденовіруси. Для проведення вакцинації від грипу в епідемічному сезоні 2017-2018років. у Вінницькій області було відібрано 16179 осіб із груп ризику. Всього було щеплено 7392 (45,7%) осіб, в т. ч. 1268 дітей. Серед жителів Немирівській ОТГ в кабінеті щеплень міського ЦПМСД вакциновано 86 осіб із груп ризику, в т.ч. 12 дітей .

  За даними ВООЗ, Українського Центру грипу та ГРВІ в епідемічному сезоні 2018-2019 років в Україні прогнозується переважна циркуляція вірусів грипу A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 - подібний вірус, A/Singapore /INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) подібний вірус та вірус, подібний B/Соlorado/06/2017.

  Змінюваність вірусу грипу та легкість зараження є основними причинами періодичного повторення епідемії.

  Особливу небезпеку грип становить для людей у групах підвищеного ризику (таких, як особи старші 65 років, діти до 3-х років, хронічні хворі тощо). Найбільший ризик захворіти на грип є у двох категорій людей. Перша – це діти в дитячих дошкільних закладах і школах. Друга – люди, які активно спілкуються (студенти, працівники охорони здоров’я, транспорту та інші). Ці ж групи є також основними розповсюджувачами грипу.

  Для грипу характерна сезонність. Захворюваність реєструється цілий рік, але вона не має епідемічного характеру. Епідемії грипу спостерігаються в холодну пору року – переважно взимку. Навесні захворюваність знижується, а влітку вона мінімальна.

  Вірус грипу постійно змінюється, що робить людину беззахисною до модифікованого збудника. Найбільш схильним до змін є вірус грипу типу «А», значно менше змінюється вірус типу «В», ще менше - вірус типу «С».

  Вірус грипу дуже «інфекційний» і легко передається повітряно-крапельним шляхом. Із слизових оболонок дихальних шляхів хворого вірус виділяється в оточуюче повітря у великій кількості. Він має значну стійкість і при низьких температурах зберігається в зовнішньому середовищі до 3-х тижнів. Тому існує можливість передачі хвороби через предмети загального вжитку. Хворі на грип здатні інфікувати інших протягом 7-8 діб від початку захворювання.

  Ознаки грипу з’являються раптово. Захворювання частіше розпочинається з головного болю, загальної слабкості, потім раптово піднімається температура, з’являються озноб, біль в горлі, рясні виділення з носу, захриплість голосу.

  Основні симптоми грипу:

  • - висока лихоманка протягом кількох діб;
  • - почервоніння обличчя;
  • - біль і ломота в суглобах і м’язах;
  • - втрата сил;
  • - запаморочення;
  • - нудота;
  • - сильний сухий кашель;
  • - сухість і біль в горлі.

  Грип дуже небезпечний своїми ускладненням, які можуть виникати навіть через 1-2 тижні після одужання. Вірус здатен проникати практично в усі органи, через всі захисні бар’єри організму. Однією з причин виникнення ускладнень є здатність вірусу вражати судини, через що виникають крововиливи і набряк. Найбільш часті ускладнення - це бронхіт, пневмонія, гайморит, отит, токсичне ураження серця і нирок тощо.

  Як правило грип призводить до загострення хронічних захворювань, серед яких найбільш небезпечними є бронхіальна астма, хронічний бронхіт, серцева недостатність, вади серця, пієлонефрит, гломерулонефрит, цукровий діабет.

  На сьогодні найбільш ефективним та дієвим засобом профілактики хвороби є вакцинація. Вже більше 65 років існують та використовуються безпечні та ефективні вакцини. Серед здорових дорослих людей вакцина може запобігти захворюванню грипом на 70% – 90%. Серед людей похилого віку вакцина зменшує кількість важких захворювань та ускладнень на 60% та випадків смерті – на 80%. Вакцинація проти грипу найбільш ефективна у тих випадках, коли циркулюючі віруси відповідають вірусам вакцини.

  Недоцільно і небезпечно проводити вакцинацію на початку епідемії або під час її розпалу.

  Для неспецифічної профілактики грипу використовують 0,25% оксолінову мазь. Для профілактики і лікування часто застосовують препарати неспецифічної дії, до яких належать імунал, амізон, аміксин, мефенамінова кислота, екстракт ехінацеї. Доцільно використовувати загальнозміцнюючі засоби, до яких належать вітамін С та комплекси вітамінів та мікроелементів.

  Непоганий ефект дають загартовуючі процедури – оздоровчий біг, обливання холодною водою, самомасаж, гімнастика. Це – досить ефективний метод, застосування якого слід розпочати за 6-8 місяців до епідемії.

  Таким чином, профілактика грипу це – здоровий спосіб життя, загартовування, повноцінне харчування, адекватна вітамінізація та вакцинація, враховуючи покази та проти покази до її проведення.

  Що не треба робити при грипі? Особливо слід застерегти від самостійного застосування ліків (особливо антибіотиків), які абсолютно не ефективні при грипі і призводять до додаткового навантаження на організм. Ці препарати використовуються тільки під лікарським контролем під час лікування ускладнень. Обережно слід використовувати аспірин, який посилює ризик виникнення кровотеч.

  При перших ознаках грипу хворого слід ізолювати, виділити йому окреме ліжко, білизну, рушник, посуд і викликати лікаря.

  Приміщення, де перебуває хвора людина, треба щодня прибирати вологим способом і провітрювати не менше 3-4 разів на добу по 15 - 20 хвилин.

  Посуд і предмети догляду за хворим слід кип'ятити чи обливати окропом. Членам сім'ї, які доглядають хворого і матерям, що мають маленьких дітей, необхідно закривати ніс і рот маскою з 4 - 5 шарів марлі, яку необхідно щоденно прасувати гарячою праскою.

  Хворому дають багато пити: теплі підкислені вітамінізовані компоти, потогінні чаї з плодів калини, малини, липового цвіту, а також препарати, що полегшують відкашлювання.

  Терміново викликайте лікаря при появі таких ускладнень:

  • температура 40о і більше;
  • втрата або розлади свідомості;
  • поява судом;
  • різноманітні кровотечі;
  • повторна блювота.

  Грип - серйозне захворювання, яке потребує уваги як медичних працівників, так і хворих та їх родичів і близьких. Не жартуйте з грипом!

  Підготувала завідувач ІАВ Немирівського міського ЦПМСД А.Герасименко