Синдром хронічної втоми – тривала апатія до подій і фізична слабкість протягом багатьох місяців. Фахівці наполегливо рекомендують прислухатися до себе і при необхідності звернутися за допомогою.

  Сучасний ритм життя, щоденна суєта великого мегаполісу призвели до зниження у людства уваги до свого здоров’я. Втома, обідня сонливість вже сприймається як буденний стан. Вони не дивують людину, не провокують відчуття страху за свій загальний стан. Але при ретельному обстеженні з проведенням консультації лікаря виявляється цілком серйозне захворювання, назване синдромом хронічної втоми. Своєчасне лікування – визволить хворого від апатії та нудьги, неуважність до себе – призведе до серйозних психологічних і фізичних захворювань.

  Особливості захворювання та історія його виникнення

  Синдром хронічної втоми – загальний стан пацієнта, при якому хворий відчуває біль в суглобах і м’язах, загальну слабкість, сонливість, апатію до всього, що відбувається. Його не цікавить робота, навіть родина не приносить радості. Подібні прояви можна помітити у кожного пацієнта, який звернувся до лікаря за допомогою. Але бити на сполох доводиться тільки у випадку, якщо втома не проходить після тривалого відпочинку.

  Дане захворювання може спровокувати напружена робота. Приміром, більшість хворих – це хірурги, пілоти, керівники, приватні підприємці.

  Фахівцями була відзначена цікава закономірність. Вони опублікували статистику, де значиться, що близько 80% від усіх хворих складають молоді дівчата, жінки у віці від 20 до 50 років.

  Синдром хронічної втоми був виявлений у США практикуючим лікарем. Поль Чейні в 1984 році помітив у своїх пацієнтів схожі скарги на втому, сонливість. Тривалий сон і відпустка у трудовій діяльності не привели до позитивних результатів. Їх стан тільки погіршувався. Через рік фахівець виявив понад 200 схожих випадків. І в 1988 році, після низки досліджень і проведених тестувань, описана недуга була офіційно визнана окремим захворюванням, яке необхідно діагностувати і проводити лікування, щоб уникнути проблем зі здоров’ям.

  Причини та фактори впливу на прояв недуги

  Описуючи причини синдрому хронічної втоми , слід згадати кілька теорій, адже точних передумов, що призводять до вказаних неприємних наслідків, не виявлено. До причин відносять:

 • Наявність хронічних захворювань, часті загострення яких можуть призвести до порушення роботи імунної системи, а надалі – до виснаження організму, надмірного навантаження на нервову систему.
 • Психологічні розлади. Постійний стрес, страхи, фобії призводять до втоми, перевтоми.
 • Неправильний спосіб життя. Недосипання, брак ультрафіолету, свіжого повітря призводить до загального фізичного перенапруження.
 • Неправильне харчування. Нестача вітамінів, корисних для організму мікроелементів призводить до нестачі енергії. Крім того, надмірне вживання алкоголю спричиняє вимивання калію і магнію з організму, що значно впливає на роботу всіх органів і систем, порушуючи їх нормальну діяльність, синтез білка, регенерацію клітин.
 • Несприятливе навколишнє середовище. Фахівцями відмічено: у великих мегаполісах число хворих дещо вище із-за впливу несприятливого навколишнього середовища, високого вмісту у повітрі вуглекислого газу.
 • Наявність інфекцій, вірусів. При дослідженні синдрому виникла теорія – причина захворювання в наявності в організмі хворого інфекції, вірусу. Вони руйнують клітини м’яких тканин, негативно впливають на нервову систему.
 • Незмінна обстановка - ще одна теоретична причина . Для творчих людей монотонність, звичність обстановки в будинку або краєвиду за вікном може призвести до даної хвороби.
 • Особисті проблеми. Часто на виникнення вказаного синдрому впливає напружена обстановка на роботі у зв’язку зі звільненням, реорганізацією компанії. Конфлікти, трагедії в сім’ї, розлучення, різні страхи (темряви, закритого простору, зараження небезпечною хворобою та ін.) провокують напругу, збої в роботі нервової системи.

  Симптоми і ознаки захворювання

  Перші прояви та ознаки захворювання спочатку, як правило, хворим ігноруються. Але при частому виникненні нижче наведених симптомів, слід задуматися про наявність проблем і звернутися до фахівця за повною ретельною діагностикою.

  До симптомів описуваного синдрому відносяться:

 • втома – людина відчуває втому після тривалого нічного сну, ніби не спала ніч;
 • слабкість – кожного разу після пробудження турбує слабкість, важко встати з ліжка, традиційна ранкова кава не допомагає;
 • сонливість – переслідує людину весь день, повноцінний нічний або денний сон протягом декількох годин не покращує ситуацію;
 • пригніченість – виникає байдужість до навколишнього , відсутні будь-які емоції;
 • психологічна нестійкість – часті перепади настрою, сум, розпач, прояви агресії до родичів, колег по роботі;
 • зниження апетиту – при наявності апатії відсутній апетит, спостерігається незначна втрата ваги.

  Якщо не звернути увагу на ці первинні ознаки та своєчасно не втрутитись – в організмі починаються руйнівні процеси, що призводить до виникнення серйозних хвороб серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту. Підвищується температура тіла, збільшуються лімфатичні вузли, знижується концентрація уваги, погіршується пам’ять. У запущених випадках –субфібрильна лихоманка.

  Діагностика синдрому хронічної втоми

  Звертатися за допомогою слід відразу після перших проявів хвороби. Комплексне обстеження допомагає діагностувати описуване захворювання. При виникненні загального нездужання варто звернутися до свого лікаря. Сімейний лікар – «відправна точка» у виявленні даної хвороби. Він призначить проведення загальних аналізів – аналіз крові, сечі, біохімічні аналізи, проведення рентгенографії. У разі потреби спрямує на консультацію до вузькокваліфікованих фахівців. При відвідуванні фахівця необхідно якомога точніше розповісти про свої переживання та зміни в організмі, обов’язково повідомити про наявність раніше діагностованих хвороб. Можливо, вони стали непрямими винуватцями проявів синдрому хронічної втоми.

  Лікування відпочинком і медикаментозними препаратами

  Принципи лікування залежать від причин виникнення втоми та нервозності. Не слід починати лікування без попередньої консультації лікаря. Потрібно чітко виконувати його рекомендації. Ні за яких умов не можна приймати рішення про застосування способу лікування або вживання медикаментозного препарату без попередження лікуючого спеціаліста.

  В лікуванні синдрому важливо:

 • повноцінний сон – щоденно спати не менше 8 годин;
 • відпочинок – піти у відпустку або зробити собі кілька вихідних, провести день вдома, на самоті, без явних подразників;
 • піші прогулянки – щодня робити прогулянки в парку і будь-якій місцевості, де присутня менша кількість народу;
 • моральна стійкість – вести себе спокійно при виникненні стресової ситуації;
 • здоровий спосіб життя – уникати вживання алкоголю, дотримуватися роздільного харчування, віддавати перевагу фруктам і овочам;
 • прийом вітамінів – обов’язково порадитися з лікарем щодо застосування комплексу вітамінів.

  Дотримуючись перерахованих рекомендацій, можна уникнути неприємних проявів сонливості та депресії. В іншому випадку слід скористатися радикальними методами. Але застосування медикаментів повинно бути обережним і виключно з дозволу лікаря. Вживати лікарські препарати без показань не рекомендовано.

  Важливу роль у лікуванні синдрому хронічної втоми відіграють фізіотерапевтичні методи лікування: озонотерапія, лазеротерапія, електросон, вібромасажна релаксація.

  Профілактика синдрому хронічної втоми

  Описуване захворювання може спіткати кожного, хто нехтує повноцінним відпочинком і вживанням корисних продуктів. Фахівці впевнені, що відмова від куріння, алкоголю та інших шкідливих звичок значно покращує стан людини, запобігає агресії та імпульсивності.

  Повноцінний сон, правильне харчування і заняття спортом – ось шлях до усунення описаних проблем.

  Варто зазначити, що подібні принципи істотно збільшують рівень і тривалість життя. Тому не нехтуйте простими правилами:

 • намагайтеся більше ходити пішки;
 • вводьте в раціон овочі, фрукти;
 • займайтеся спортом два рази в тиждень;
 • розслабляйтеся, займаючись улюбленою справою;
 • випивайте в день до 2 літрів води.

  За появи перших ознак втоми відпочиньте, пройдіть курс оздоровчого масажу. У разі тривалої слабкості – зверніться до фахівців.

  За матеріалами Інтернет видань підготувала А.Герасименко